Античний перiод

Афінеон
Альма-Кермен
Булганак
Гурзуфське сідло
Дандака
"Древнiй Херсонес" Страбона
"Інша гавань херсонеситів"
Євпаторій
Калос Лiмен
Кара-тобе
Керкінітида
Кермен-кир
Керменчик
Ктенунт
Лагiра
Лампада
Напiт
Неаполь Скіфський
Палакiй
Римські укріплення
Святилище на пересипі Сакського озера
Сiмболон Лiмен
"Стiни"
Усть-Альма
Хабеї
Харакс

Середньовічний період

 
Афiнеон

"Скіфи живуть від Афінеона до Кітея. Далі розпочинається Боспор Кіммерійський ... Від Феодосії до пустельної гавані Афінеона або гавані скіфотаврів 200 стадіїв чи 26 і 2/3 милі; тут спокійна зупинка для кораблів. Від Афінеона чи гавані скіфотаврів до Лампади 60 стадіїв чи 80 миль..." - так сказано в анонімному периплі Понта Евксинського другої половини IV ст. н. е. (Anon. PPE, 76, 78; переклад Штерна i В. В. Латишева).

Отже, порт Афінеон знаходиться десь між Феодосією і Лампадою, тобто на південно-східному узбережжі Кримського півострова. До моменту створення периплу він був уже занедбаним портом. Поряд знаходилась зручна захищена гавань.

Беручи до уваги все це та вказані в периплі відстані, вчені визначили місце Афінеона на узбережжі сучасної Судакської бухти в районі сучасного міста. Тут знайдені численні фрагменти античних амфор, поселення ІІІ - IV ст. нашої ери, декілька скарбів боспорських монет і навіть фрагмент напису на грецькій мові, можливо, посвята богам.

Цікаво, що джерело називає Афінеон "гаванню скіфотаврів", хоча сама назва цього місця змушує думати про його зв'язки з Афінами. Цікаво, що Афіни, найбільший центр античної Греції, практично не виводили своїх колоній. Можливо, містечко на кримському узбережжі уклало договір з Афінами в кінці V ст. до н. е. під час відомої експедиції до Понта великого Перикла і прийняло нове ім'я на честь "старшого брата"? Чи, як і у випадку з Неаполем, греки просто переробили на свій зразок варварську назву міста?


© Храпунов М. I.


[Античний перiод] [Середньовічний період]

[Iсторiя]  [Розкопки]  [Музей]  [Заповiдник]  [Городище]  [Хора]  [Околицi]  [Сервiсний вiддiл]
[Вiртуальна карта]  [Наша галерея]  [Додати фото]  [Рос]  [Eng]
© Проект «Мегаріка», 2016

info@chersonesos.org
Всі права захищені